Historie
Historie školy
Základní škola v Rasoškách byla založena v roce 1937. Jako malotřídní škola takto fungovala až do roku 1977, kdy byla uzavřena. Ke znovuotevření došlo po patnácti letech v roce 1992. O to se postarali především rodiče žáků, kteří do první třídy nastoupili a tehdejší starosta obce Ing. Horák. První školní rok docházelo do školy 10 žáků, učila je ředitelka školy Mgr. Dana Suchánková (nyní Štěpánová), která na škole působí i nyní jako učitelka 2.třídy. Při škole byla zřízena školní družina, jejíž vychovatelkou byla a je Zuzana Dušková. V průběhu let přibývalo žáků a v roce 1994 muselo dojít ke stavebním úpravám a vzniku nové učebny a malé školní jídelny. Jako učitelka nastoupila do druhé třídy Paed.Dr.Lidmila Štajglová, která učila na této škole do roku 1999, kdy ji vystřídala Ing. Monika Zmítková.
Postupem času byla škola vybavena dostupnými učebními pomůckami, vhodnými pro 1. stupeň ZŠ. Doposud se vyučovalo podle vzdělávacího programu Základní škola č.j. 16847 96-2 schválenou MŠMT ČR dne 24.1.1995, jako jeden z možných programů. Škola využívala učebních textů, které byly opatřeny doložkou MŠMT ČR č.j. 11 131-95-22. V posledních letech vyšel škole vstříc OÚ Rasošky a zakoupil pro účely výuky počítače a školu připojil na Internet. Tak měli i naši žáci možnost, a ve svém počtu velmi častou, pracovat na výukových programech a spolurozhodovat o vzhledu a náplni webových stránek na Internetu. V roce 2002 byla vystřídána ve vedení školy Mgr. Štěpánová Ing. Zmítkovou. Škola získala právní subjektivitu. Dnes vystupuje na veřejnosti jako Základní škola a Mateřská škola Rasošky. V roce 2012 byl vyhlášen konkurz na místo ředitelky. V konkurzu opět uspěla paní Ing. Monika Zmítková a byla jmenována do funkce ředitelky ZŠ a MŠ Rasošky.
Otevření školy, r. 1937
Pozvánka na otevření školy, r. 1937
Altán v zahradě školy, r. 1942
V roce 2004 proběhla významná rekonstrukce školní jídelny, rozšíření a znovuvybavení mateřské školy. Investorem celé rozsáhlé akce byl OÚ Rasošky, za což mu patří náš dík. V roce 2006 došlo k úpravám na základní škole. Byla vyměněna podlahová krytina, dokoupen nový školní nábytek do tříd i ŠD, zrekonstruována zákoutí s umyvadly. Ředitelka školy Ing. Zmítková žádala nadační fondy o příspěvky naší škole. Podvakrát byla úspěšná a z těchto peněz bylo zakoupeno: digitální videokamera, dataprojektor, notebook. Dále byl vybudován koutek ochrany přírody s jezírkem na školní zahradě. Toto bylo dokončeno v roce 2007. Škola, školka i ŠJ byly dále dovybavovány počítači, ve ŠJ instalován program týkající se stravování, byly zakoupeny tiskárny do zařízení atd. Velkou investicí byla v roce 2009 v budovách ZŠ a MŠ výměna starých oken za okna plastová. Toto značnou měrou přispěje k ušetření finančních nákladů na vytápění budovy. V roce 2011 byly zahrady vybaveny novými průlezkami. Prostory ŠD byly celkově rekonstruovány.Dále se úspěšně budují koutky přírody na školní zahradě. V roce 2011 škola získala dotaci z EU a to téměž 500tis. Kč. Z této dotace je škola plně vybavena výpočetní technikou.
Po poruše vodovodního řádu, kdy byla vytopena část MŠ bylo nutné tyto prostory zrekonstruovat. Došlo k výměně podlah, obložení stěn, byl pořízen nový nábytek i řada doplňků do MŠ. MŠ se přihlásila do projektu „Trpasličí zahrada“, kde získala nemalé finanční prostředky na zvelebení své zahrady. Došlo k výstavbě altánu, který slouží dětem k práci venku, letnímu stravování i ochraně před sluncem. Je vytvořen rehabilitační chodník na plosky dětských nohou, opraveno pískoviště. V základní škole došlo k výstavbě a rekonstrukci školní zahrady. Bylo vybudováno multifunkční hřiště s umělým povrchem a doskočiště pro skok daleký. Také byly obnoveny dřeviny v prostoru volnočasové části zahrady. V rámci projektů Šablony do škol dochází k dovybavení zařízení notebooky a také vybavení obou tříd ZŠ interaktivními tabulemi s programem Workspace.
Do školy bylo pořízeno tepelné čerpadlo, které vytápí budovu ZŠ a také ŠJ, před touto instalací byla celá budova zateplena. Další modernizace jsme se dočkali v letech 2020/2021, kdy byla postupně zrekonstruována vstupní hala základní školy a další rok také chodba. Došlo k výměnám podlahových krytin, obložení stěn a výrobu skříní pro uložení obuvi a oblečení na Tv. Na chodbě byla zrenovována skříň s pomůckami na Vv a byly vyměněny všechny dveře. To vše bylo financováno zřizovatelem školy, OÚ Rasošky. Zde je vidět, jak obci na svém zařízení velmi záleží. V roce 2021 také došlo k připojení topení MŠ na stávající úsporné ze ZŠ. Vzhledem k nárůstu cen energií to byla jediná, logická cesta. Na přelomu roků 2021/2022 došlo k výměně interaktivních tabulí v obou třídách ZŠ. Původní již dosloužily a nové jsou zase modernější a sofistikovanější pro výuku.
Historie obce Rasošky a její školy
9. 3. 1781
Rozhodnutí o stavbě osady v místech lesa Rasošky poblíž 10-ti domů, které zde stály. Přesídleno bylo 18 rodin do roku 1782. Část starých domků se nazývala Chalupy a nová část ve Vsi se stavěla na východ od čísla 1.
Koncem 18. století
Bylo v osadě 56 popisných čísel.
19. 10. 1781
Rozhodnutí císaře Josefa II. o zřizování normálních škol a Rasošky byly přiškoleny do Vlkova. Na vlastní školu nebyly peníze.
1893
Došlo k přeškolení žactva z Vlkova do Josefova. Do živořící české obecné školy v Josefově přišlo 127 dětí z Rasošek a tím tamní školu zachránily. Problémem byla vzdálenost školy pro malé děti.
1936
Během roku byl založen v obci školský fond, a když dosáhl 100 000Kč, začalo se jednat o výstavbě školy v Rasoškách pro 3 ročníky. Byl zakoupen vhodný pozemek a 10.8.1936 započala výstavba. Na stavbu dohlížela 8-mi členná komise ve složení (Sychrovský Jar., Sychrovský Jos., Rejchrt F., Klesal Jos., Paděra F., Kotland Jar., Škalda V. Marha L.).
1937
Vyšel inzerát: „Dříve nežli vkročíte do nové vaší školy, zajeďte si do Josefova pro veškeré školní potřeby a knihy, jež vám výhodně poskytne odborný závod u Večeřů“.
21. – 22. 8. 1937
Slavnostní otevření školy v Rasoškách. V sobotu 21.8. se uskutečnila v sále p. J. Rezka od 20:00 Akademie, kde účinkovali tělocvičná jednota Sokol, divadelní spolek Jaro a sdružení republikánského dorostu. V programu byla státní hymna, recitace, prostná cvičení, houslové a klavírní duetto, cvičení Sokola, melodrama „Dědečkovy housle“, národní tance, aktovka „Brejle“, houslové sólo Babička a recitace J.Wolkera. V neděli 22.8. se v 10:00 sešli v hostinci p.Rezka rodáci. Ve 13:00 byl sraz všech zúčastněných u Lípy Svobody, odkud vychází průvod k nové školní budově. Celý průvod jde v předem daném pořadí, které začíná státní vlajkou, hosty,hudbou, alegorickými vozy, spolky a politickými organizacemi. Vše začíná proslovy p. Fr. Stejskala, ředitele městského úřadu v Josefově a Jar.Kotlanda, starosty obce Rasošky. Následuje předání školy a prohlídka budovy. Od 15.hod se pokračuje na zahradě hostince p. Václava Pražáka Lidovou veselicí a koncertem. Toto je zpestřeno koulením a střílením o ceny, kolem štěstí, bufetem a tancem na hudbu p. Kubáska ze Smiřic. Vstupné je 3 Kč.
1. 4. 1941
Školní děti sehrály na jevišti hostince U Rezků divadelní hru Koukolíček pod Režií pana učitele Karla Cipra. Na dobové fotografii je 37 žáků školy.
Školní rok 1948/49
Byl odsouhlasen Program práce v délce 28 bodů (např. upravovat třídy a školní zahrady, využívat funkce učebnic, zavádět pravopisné slovníčky, zlepšit vyučovací metody, oživovat nástěnky atd.). Žactvo se v tomto školním roce zavázalo darovat za úpravu vstupu do školy, zahrady a celkový úklid školy 90 hodin práce, což bylo 900Kč. Vše k IX.sjezdu KSČ. Kdo financoval tuto dětskou práci není známo.
27. 9. 1949
Se koná ustavující schůze Místní školní rady za přítomnosti okresního školního inspektora p. O.Čihulky. Členové (Špryňar B., Burian F., náhradníci: Broulík Jar., Štěpánek R., za národní školu Müllerová M.)
5. 9. 1975
Byl projednán plán práce na školní rok 1975/76. V tomto plánu je poprvé zmíněno, že poté, co na konci roku opustí školu žáci 5.ročníku, tak se sníží počet žáků na jednotřídku a učitelky J.Švancarová a V. Hájková počítají s tím, že bude škola v Rasoškách zrušena. V zápisu píší, že budou při tomto úkolu nápomocny, protože chápou, že to vyžaduje nová koncepce tehdejšího školství.
Nová historie malotřídní školy
1. 9. 1992
Se po 15-ti letech znovu otvírá naše škola. Ředitelkou je paní Mgr. Dana Suchánková (nyní Štěpánová) a vychovatelkou paní Zuzana Dušková. Škola je jednotřídní s 10 žáky.
1. 9. 1994
Stáváme se dvojtřídní školou s 30 žáky. Přichází učitelka paní PaedDr. Lidmila Štajglová. Upravujeme zahradu, byl strhnut starý, nebezpečný altán a zatravněna přední část zahrady.
1995
Ředitelka poprvé píše „Výroční zprávu ředitele školy“. Jedeme na 4-denní školní výlet do Špindlerova Mlýna. Na vánoce pořádáme „Betlémskou noc“- půvabné představení v dobových kostýmech před školou. Na jaře upravujeme pískem zadní část hřiště, kam nám na své náklady dovezl pan Kadlec dvě fůry. Děti se této práce aktivně účastnily.
1996
Byla zakoupena ze sponzorských darů první školní kopírka.
1998
O nás poprvé psali v novinách. 12.5.1999 jsme jeli na školní výlet za historií Prahy.
1. 9. 1999
Střídá paní učitelku Štajglovou paní Ing. Monika Zmítková. Za finanční účasti obecního úřadu modernizujeme učebny a ředitelnu (koberce, školní lavice a židle)
2000
Máme ve škole první počítač, připojení k internetu a své webové stránky. Za pomocí rodičů uklízíme půdní prostor školy. Odpad odváží na své náklady firma Rund. Naše „Betlémská noc“, která je opět sehraná před školou se dostává do novin. Její představení jsme uvedli v sokolovně ve Vlkově, kam nás přišlo shlédnout přes 300 diváků. Připravili jsme pro ně výstavu žákovských prací a dostali dárky od čerta a Mikuláše. Také se uskutečnil Den otevřených dveří u příležitosti 220.výroční obce Rasošky.
2001
Byl uvolněn byt v horním patře školy, kde vznikly samostatné prostory pro školní družinu. Poprvé zůstávají v naší škole páťáci. Jedna učebna je tak se dvěma ročníky, druhá se třemi ročníky. Každý rok shlédneme několik divadelních představení, obesíláme svými výtvarnými pracemi různé soutěže, slavíme Čarodějnice, Helloween, Masopust a další.
2002
Paní Ing. Monika Zmítková zastupuje paní ředitelku Štěpánovou po dobu její mateřské dovolené. V prvním patře byla otevřena učebna výpočetní techniky. Děti ji využívají k výuce a také mají kroužek výpočetní techniky po vyučování pod vedením pana Libora Marela. Každý rok jezdíme v zimě plavat na bazén, abychom tak zaplnili hodiny tělesné výchovy. Stále nám chybí tělocvična. První úspěchy u nás zaznamenávají žáci, kteří úspěšně skládají přijímací zkoušky na osmileté gymnázium do Jaroměře.
2003
Se uskutečnilo předvánoční pásmo básní, písní a tanečních vystoupení ve Vlkově. Sešlo se cca 350 diváků. Děti dostaly Mikulášskou nadílku.
Od 24. 6. 2004
Začíná přestavba MŠ, ŠJ a částečně i ZŠ. Tak školní rok končíme dřív.
2004
Nová školní chodba, předělané toalety, nová kuchyň, došlo ke zvětšení tříd v MŠ, přistavěly se nové šatny. Pozorovali jsme hvězdy v soukromé hvězdárně pana Zdeňka Bardona z Rasošek. Poté jsme absolvovali stezku odvahy a vyspali se ve škole.
2005
Byla jmenována do funkce ředitelky školy paní Ing. Monika Zmítková. Paní Mgr. Dana Štěpánová na škole zůstává jako učitelka. Ve škole máme počítačový a přírodovědný kroužek. Vánoční vystoupení ve Vlkově, tentokrát s pohádkou „O Marušce a dvanácti měsících“, se opět vydařilo.
2006
Byla vyměněna dřevěná okna za plastová. Ta byla opatřena roletami, protože jarní sluníčko je pro naše oči nepříjemné. Na zahradě bylo zřízeno jezírko s výsadbou okolních rostlin. Při přírodovědném kroužku byli do jezírka nasazeni obojživelníci a umístěna naučná tabule o jejich výskytu v okolí Rasošek. V rámci projektu Salamandra jsme získali 87 000Kč, za které jsme nakoupili digitální videokameru, diaprojektor a notebook. Opět tak modernizujeme výuku. Kromě přírodovědného a technického kroužku už máme i kroužek anglického jazyka, který vede Ing. Daniela Řípová. V rámci Dne Země tradičně uklízíme školní zahradu a okolí školy.
20. 10. 2007
Jsme Dnem otevřených dveří oslavili 70 let otevření školy v Rasoškách. 7.5.2008 navštívil naši školu hejtman Královéhradeckého kraje pan Ing. Bradík. Máme od něho zdravici ve školní kronice. Běháme na konci roku se svými rodiči. Společně pak opékáme buřtíky a tím upevňujeme komunitu dítě – rodič – škola.
2008
letos připravujeme dílny s rodiči. Budou vánoční a velikonoční a vyrobíme společně krásné výrobky. Malujeme autobusovou zastávku v Rasoškách. Její téma je pohádka Madagaskar. Při této činnosti si nás přijela natočit televize Prima. Na zahradě máme mobilní bazén, abychom se mohli v teplém počasí ke konci školního roku osvěžit.
2009
Jezdíme do solno-jódové jeskyně do Jaroměře.
2010
Došlo k havárii v mateřské škole. Prasklo vedení na toaletě a škola byla vytopena. Děti ze školky chodily do náhradních prostor ŠD a ZŠ. Poté byla mateřská škola zrenovována a znovu vybavena. Byl vybudován prostor na školní zahradě s herními prvky. Sbíráme papír pro firmu NAPOS. Máme přistavený kontejner a učíme se třídit odpad. Znovu obnovujeme představení „Betlémská noc“ před školou, ale sehnat dobové oblečení herců je čím dál obtížnější. Pro předškoláky jsme připravili program Předškolička, kdy děti se svými rodiči docházejí na seznamovací setkání s učitelkami a prostory školy.
2011
Z dotace z EU vybavujeme novým zařízením počítačovou učebnu a obě třídy interaktivními tabulemi. V masopustním průvodu obejdeme obec – obchod, obecní úřad, zemědělské družstvo. Při příležitosti soutěže „Do vesmíru s krtkem“ a přímluvě pana Zdeňka Bardona nás navštívili lektoři vzdělávacího programu Astronomického ústavu ČR a České kosmické kanceláře pánové Suchan a Halousek. Dozvěděli jsme se spoustu informaci a obdrželi ojedinělou, podepsanou fotografii astronauta Andrewa Feustela s českým krtečkem v rukou. Velmi si tohoto daru vážíme. Fotografie je vystavená v ředitelně školy.
2012
Byla v konkurzu znovu zvolena jako ředitelka školy Ing. Monika Zmítková. Do školy dochází 38 žáků z Rasošek, Vlkova, Nového Plesu i Jaroměře. Nacvičovali jsme evakuaci školy spolu s integrovaným záchranným systémem. Svými výrobky obohatili zahrádkářskou výstavu v obci. Oslavili 75.výročí založení školy v Rasoškách, kde se nám podařilo získat dobové dokumenty a fotografie. Účastníme se sbírek fondů Sidus a Život dětem, kde se učíme empatii a pomoci druhým.
2013
Máme projekt Žijeme s handicapovanými – navštíví nás klienti chráněné dílny Daneta z Hradce Králové, navštěvujeme Domov sv. Josefa v Žirči i LDN v Jaroměři.
2014
Z jara proběhlo zateplování budovy školy. Budova byla podřezána, zateplovaly se obvodové zdi, kotelna. Celá budova dostala novou barevnou fasádu. Proběhla rekonstrukce ředitelny s novou podlahou. Přibyl výměník na vytápění budovy.
2015
Ve škole je nás 45 žáků. Náš projekt Poznej lépe svou rodinu – sestavujeme strom rodiny, navštěvujeme a zpovídáme své předky. Spolupracujeme s PPP, SPC, SVC a ČŠI. Spolupráce je obapolně přínosná především pro naše žáky. Znovu malujeme autobusovou zastávku v rámci soutěže „Vesnice roku“, tentokrát na téma les. V prosinci 2015 u nás proběhla komplexní kontrola Českou školní inspekcí. Naše škola byla vyzdvižena jako velmi dobrá, o čemž svědčí veřejně přístupná inspekční zpráva.
2016
Došlo k úpravě I. učebny. Byla vybavena novým nábytkem, odstraněna přepážka, dovybavena prostornými stoly a novými židlemi do jídelny. K této úpravě dochází z důvodu vysokého počtu nových prvňáčků (14). Do školy dochází celkem 52 žáků. V projektu Čtenářská gramotnost se snažíme všemi možnými způsoby vylepšit naše čtení (soutěže, čtenářský deník, návštěva spisovatelky, knihoven, tvorba knih, slohové práce…) Čteme u příležitosti „Noci s Andersenem“. Degustujeme cizokrajné ovoce.
2. 9. 2017
80.výročí otevření školy v Rasoškách a současně 25.výročí novodobé historie naší školy. Přicházejí bývalí absolventi, ti mladí i ti staří, vzpomínají na spolužáky, a kde ve škole seděli. Máme nové informace, fotografie, zážitky. Máme kroužek nepovinného anglického jazyka a výtvarný. V rámci environmentální výuky s rukavicemi a igelitovými pytli uklízíme naši vesnici. Odpad ještě třídíme u tříděných kontejnerů a do směsného odpadu toho už ukládáme opravdu málo. Proběhla výrazná úprava naší zahrady: hřiště bylo vybaveno umělým povrchem, vytvořeno standardizované doskočiště s rozběhovou dráhou, byl vyměněn plot a vysázena nová zeleň. Také před školou došlo k nádherné výsadbě okrasných rostlin.
2018
Kroužky: přírodovědný, informatiky, angličtiny. Využíváme velmi rádi pískové doskočiště nejen ke sportu, ale i hrám. Zahrada má zákoutí na relaxaci, sport i hru a je bezprašná. Projektem je Kyberšikana. Seznamujeme žáky, hovoříme o problému, soutěžíme, vyplňujeme dotazníky a snažíme se být k sobě ohleduplní. Oslavujeme 100.výročí vzniku naší republiky. Jsme dobově oblečení, ve skupinkách se učíme, poznáváme dobové fragmenty. Zjišťujeme, co to byl skákací panák, káča, hra s kolečkem atd. Máme ponožkový a pyžamový den.
2019
Před budovou školy byly dodělány nové chodníky a zálivy na parkování aut, pořídila se nová informační tabule, dokončila se výsadba stromů a okrasných keřů. Na vánočních dílnách vyrábíme svícny, zdobíme perníčky, tvoříme andílky a pro veřejnost je nachystaná ochutnávka našich svačinových pomazánek a cukroví. Projektovým dnem Finanční gramotnost získáváme bronzový stupeň Finančně gramotná škola.
Počet dětí MŠ klesl na 51 z důvodu hygienických opatření. Byla dokončena dlažba před vchodem mateřské školy a nově ohraničeno pískoviště. Byl zaveden program "Na dotek". Mateřská škola byla v polovině března uzavřena kvůli Covid-19 a znovuotevřena v polovině května. Vznikla také facebooková skupina mateřské školy a probíhalo distanční vzdělávání.
Od 2020 od 12. 3. 2020
Se uzavřely všechny školy v ČR kvůli coronavirové epidemii. Učíme se on-line z domu, pomáhají nám rodiče, učitelky natáčejí videa a později do roku 2021 pracujeme na Teamsech. Pokud můžeme do školy, čekají nás testy na covid, měření teploty, musíme nosit roušky, mnohde jednorázové rukavice, je omezen náš pohyb a přátelství s kamarády. Nekonalo se žádné kulturní vystoupení, plavání, neučil se tělocvik, ani hudební výchova. Školní výlet také nemohl být. Během této epidemie zemřelo mnoho lidí.
Počet dětí MŠ zůstal 51. Bylo uspořádáno projektové dopoledne "Zdravé nožky" a další akce kvůli Covid-19 byly odvolány. Mateřská škola opět uzavřela v říjnu. Děti se zapojily do výroby dárků pro klienty LDN Jaroměř, vánočního vystoupení pro rodiče v online formě a velikonoční stezky pro rodiče. Proběhlo sportovní dopoledne s Kanonýry Josefov a sportovní odpoledne ke Dni otců.
2021
Došlo k rekonstrukci vstupní chodby do ZŠ, udělala se nová podlaha, skříňky na tělocvik, botník a dveře. Stále dodržujeme výše zmíněná hygienická pravidla, ale už můžeme chodit do školy. Protože zaměstnankyně onemocněla covidem, museli jsme opět nastoupit do karantény a učit se zase prostřednictvím video hovorů on-line. V lednu nastoupila jen 1. a 2. třída, ostatní se stále učili z domu.
Počet dětí MŠ zůstal 51. Šárka Jechová se stala vedoucí učitelkou, Milena Jonešová převzala funkci asistenta pedagoga a do kolektivu nastoupila nová učitelka Hana Blažková. Mateřská škola se zapojila do projektového dopoledne Malé technické univerzity, uskutečnila se podzimní stezka s rodiči a proběhlo nahrávání znělky pro obecní rozhlas. Děti zdobily stromeček před školou a vyráběly dárky pro klienty LDN Jaroměř. Děti se také zúčastnily představení v divadle Drak v Hradci Králové, výletu do bylinkové zahrady v Kuksu a exkurze do truhlářské dílny v Čibuzi. Nakonec došlo k pasování předškoláků společně s rodiči na zahradě mateřské školy v rámci Rytířské pohádky.
Od 23. 2. do 9. 4. 2021
Probíhala opět distanční výuka pro všechny. Poté jsme nastoupili všichni, ale nesměli jsme se v třídách míchat, ani na zahradě školy – ta byla přepažena a nosili jsme znovu respirátory.
2021 – 2022
Je nás 42. Během prázdnin se rekonstruovala dlouhá školní chodba. Máme vestavěnou skříň na Vv, novou podlahu a obklady zdí, nové dveře. Za to vše děkujeme OÚ Rasošky. Stále jsou platná covidová opatření. Navštívili jsme Ptačí park v Josefově, kde jsme se zdokonalovali v přírodovědných znalostech. Opět jsme malovali autobusovou zastávku. Tentokrát mořský svět. Prožili jsme krásný školní výlet v ZOO Dvůr Králové nad Labem, kde jsme ve stanech přespali. Super zážitek je, když se probudíte a 5 m od vás stojí žirafa nebo zebra.
Počet dětí MŠ zůstal 51. Mateřská škola se zapojila do výletu do Josefova s opékáním buřtů, výletu do Výtopny v Jaroměři, zavedení pedagogické diagnostiky ISOPHI a masáží do škol. Děti se zúčastnily projektu Třídění odpadu, navštívily sférické kino "Vodní svět" a divadlo Drak. Proběhla exkurze na leteckou záchranku v Hradci Králové, výlet do ZOO a společná akce se ZŠ - závody rodičů a dětí. Děti také navštívily truhlářnu v Čibuzi.
2023
Kroužky máme Šikovné ručičky, Přírodovědný, Anglický jazyk a Malý vědec. Jsme rádi, že na vedení kroužků se účastní i naši absolventi. Z dotace jsme získali moderní mikroskop, tiskárnu a notebook, takže vědecký výzkum zvládáme v digitálním smyslu. Projektem je Digitální gramotnost. Navazujeme tak na technickou univerzitu. Pokračujeme digitální univerzitou. Nejen děti ze školky, také 1.,2,a3.třída je z ní nadšená. Starší žáci 4.a5.ročníku už se učí předmět Informatika. V dubnu 2023 k nám přijela Česká školní inspekce a její závěry jsou opět brilantní. Jsme za to všichni moc rádi.
2024
Jsme vyplňovali s rodiči a učiteli testování společnosti SCIO. Zde jsme obstáli jako nadprůměrná škola mezi všemi testovanými v České republice.
Historie mateřské školy
2002
Škola získala právní subjektivitu, vznikla příspěvková organizace. Mateřská a základní škola se spojily do jednoho subjektu.
2002 - 2003
Vedoucí učitelka MŠ Milena Jonešová vedla 37 dětí a organizovala výlet na koupaliště v Jaroměři. Proběhla také rekonstrukce mateřské školy, školní jídelny a částečně základní školy.
2004 - 2005
Do mateřské školy dochází 42 dětí. Děti se podívali třeba do ZOO nebo na vystoupení kouzelníka, začalo se jezdit i na plavecké kurzy.
Provozní doba MŠ se prodloužila a to od 6:30 - 15:45.
2005 - 2006
Do funkce ředitelky celého subjektu je jmenována Ing. Monika Zmítková. Počet dětí MŠ narostl na 48 a do kolektivu nastoupily nové učitelky Daniela Divišová a Andrea Koláčná. Proběhla personální změna v podobě odchodu uklízečky Olgy Nejmanové a nástupu Olgy Koutné. Zavádí se zatím nepovinný Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání. Uskutečnil se další výlet do ZOO.
2006 - 2007
Do mateřské školy nastupila další učitelka - Šárka Jechová, DiS. Školu navštěvovalo 48 dětí. Děti se zapojovaly do kroužků výtvarného umění a angličtiny, předškoláci opět jezdili plavat, podnikl se výlet do Perníkové chaloupky. S rodiči se uskutečnily akce, jako jsou kuželky v Josefově.
2007 - 2008
Do předškolního vzdělávání nastoupilo 48 dětí. Školní rok MŠ zahrnoval jarní dílny pro rodiče.
2008 - 2009
Počet dětí se v MŠ zvýšil na 52. Děti se zapojovaly do kroužků výtvarného umění a angličtiny, a proběhly podzimní dílny pro rodiče. Společně se ZŠ bylo uspořádáno vánoční vystoupení a děti podnikly výlet na letiště v Josefově.
2009 - 2010
Počet dětí MŠ zůstal na 52. Kromě kroužků výtvarného umění a angličtiny se děti zapojily i do kroužku logopedie. Uskutečnily se výlety do Babiččina údolí a plavání. Mateřská škola byla bohužel i dvakrát vykradena.
2010 - 2011
Došlo k havárii v mateřské škole. Prasklo vedení na toaletě a škola byla vytopena. Děti ze školky chodily do náhradních prostor ŠD a ZŠ. Poté byla mateřská škola zrenovována a znovu vybavena.
Byla udělena výjimka na navýšení počtu dětí v MŠ na 56. Děti absolvovaly výlet na Hvězdárnu Hradec Králové, tajný výlet do ZŠ Josefov a zúčastnily se muzikálu O Růžence a ukázky dravců.
2011 - 2012
Děti MŠ absolvovaly exkurze na policii v Jaroměři a ZZS, navštívily dílnu pana Munzara ve Vlkově a proběhla rekonstrukce umýváren.
2012 - 2013
Počet dětí MŠ se ustálil na 55. Děti stolovaly venku na zahradě, absvovaly besedu o zdravé výživě a cvičení pilates, uskutečnily se muzikohraní a návštěva chovatele papoušků. Děti si užily kouzelnické vystoupení a výlet na zemědělské družstvo Rasošky.
2013 - 2014
Počet dětí MŠ zůstal na 55. Společně se ZŠ se uskutečnil projekt "Život s handicapovanými", spolupráce s chráněnou dílnou Daneta a vystoupení v Domově Sv. Josefa v Žirči. Děti navštívily divadlo ve Dvoraně Smiřice, hrály na šamanské bubny, nahlédly k hasičům do Jaroměře a podnikly výlet do vodního světa v Hradci Králové.
Paní učitelce Šárce Jechové vyšla první knížka Pohádky k povídání.
2014 - 2015
Počet dětí MŠ zůstal 55. Během tohoto období proběhla renovace a zateplení fasády školy. Byl zaveden kroužek jógy a pilates.
2015 - 2016
Počet dětí v MŠ je opět 55. Školní rok zahrnoval ukázku od fotbalového psa, muzikohraní, kouzelnické vystoupení a účast na Velikonočních trzích v Novém Městě nad Metují. Děti také navštívily bylinkovou zahradu v Kuksu a došlo k výstavbě venkovní učebny a nových zahradních prvků ve Trpasličí zahradě.
2016 - 2017
Mateřská škola měla stále 55 dětí. Byla pokládána dlažba ve venkovní učebně.
2017 - 2018
Počet dětí MŠ zůstal stejný - 55.
2018 - 2019
Mateřská škola stále počítala se 55 dětmi.
2019 - 2020
Počet dětí MŠ klesl na 51 z důvodu hygienických opatření. Byla dokončena dlažba před vchodem mateřské školy a nově ohraničeno pískoviště. Byl zaveden program "Na dotek". Mateřská škola byla v polovině března uzavřena kvůli Covid-19 a znovuotevřena v polovině května. Vznikla také facebooková skupina mateřské školy a probíhalo distanční vzdělávání.
2020 - 2021
Počet dětí MŠ zůstal na čísle 51. Bylo uspořádáno projektové dopoledne "Zdravé nožky" a další akce kvůli Covid-19 byly odvolány. Mateřská škola opět uzavřela v říjnu. Děti se zapojily do výroby dárků pro klienty LDN Jaroměř, vánočního vystoupení pro rodiče v online formě a velikonoční stezky pro rodiče. Proběhlo sportovní dopoledne s Kanonýry Josefov a sportovní odpoledne ke Dni otců.
2021 - 2022
Došlo k rekonstrukci vstupní chodby do ZŠ, udělala se nová podlaha, skříňky na tělocvik, botník a dveře. Stále dodržujeme výše zmíněná hygienická pravidla, ale už můžeme chodit do školy. Protože zaměstnankyně onemocněla covidem, museli jsme opět nastoupit do karantény a učit se zase prostřednictvím video hovorů on-line. V lednu nastoupila jen 1. a 2. třída, ostatní se stále učili z domu.
Počet dětí MŠ zůstal 51. Šárka Jechová, DiS. se stala vedoucí učitelkou, Milena Jonešová převzala funkci asistenta pedagoga a do kolektivu nastoupila nová učitelka Hana Blažková. Mateřská škola se zapojila do projektového dopoledne Malé technické univerzity, uskutečnila se podzimní stezka s rodiči a proběhlo nahrávání znělky pro obecní rozhlas. Děti zdobily stromeček před školou a vyráběly dárky pro klienty LDN Jaroměř. Také se zúčastnily představení v divadle Drak v Hradci Králové, výletu do bylinkové zahrady v Kuksu a exkurze do truhlářské dílny v Čibuzi. Nakonec došlo k pasování předškoláků společně s rodiči na zahradě mateřské školy v rámci Rytířské pohádky.
2022 - 2023
V mateřské škole máme opět plný stav - 51 dětí. Koná se výlet do Josefova, který se ukončí opékáním buřtů, výlet do Výtopny v Jaroměři, podnikli jsme exkurzi na leteckou záchrannou službu v Hradci Králové, do truhlárny v Čibuzi, navštívili jsme divadlo Drak, přijelo k nám sférické divadlo s představením Vodní svět.
Zavedli jsem pedagogickou diagnostiku ISOPHI, zúčastnili jsme se projektu Třídění odpadu a Masáží do škol, kde jsme se učili masírovat.